Fenyő-terápia: életerő, stressz-oldás, immunvédelem
- Tunde Biro coach trener
- 2020. dec. 25.
- 2 perc olvasás
FrissÃtve: 2023. dec. 24.

Ha már érezted az igazi fenyőerdő illatát, vagy amikor a karácsonyi fenyőfa illata belengi a szobát, akkor tudod, mi is ejti rabul az embert ebben a tiszta, zöld, mélyre ható aromában.
A fenyőfák sokaságát ismerjük, az óriásra növő mammutfenyő, kanadai csapfenyőtől kezdve a tengerparti ciprusfenyőig, vörösfenyő, erdei fenyő, aranyfenyő, lucfenyő, duglász fenyő... 250 fajta, 10 nemzetségbe sorolva, az egész északi földtekén megtalálhatóak.
Egyenes, masszÃv törzsük az életerÅ‘t, tűleveleik az életigenlést, az erÅ‘t, energiát szimbolizálják. Gyantájuk és illóolajaik miatt már a régi korokban gyógyászati célra is használták. Az ágak, magok, rügyek, tűlevelek kivonatai, fÅ‘zetei, illóolaja a köszvény, reuma, Ãzületi fájdalmak, stressz-oldás, idegrendszeri problémák elleni gyógymódok része. Nagyon szeretjük fürdÅ‘sók, tusfürdÅ‘k, illatszerek alapanyagaként is a tűlevelek kivonatait.
A tüdÅ‘- és légzÅ‘szervi betegségek gyógyÃtásában is nagyra tartják mind a fenyÅ‘erdÅ‘kben való séta, túrázás, a fenyÅ‘erdÅ‘k mélyén fekvÅ‘ szanatóriumokban tartózkodás, mind a fenyÅ‘félékbÅ‘l készült gyógyhÃtású kivonatok, tápanyagok formájában.
A modern természetgyógyászatban a fenyőkből készült főzetek, illóolajok, kivonatok, borogatások az alábbi megbetegedések esetén használatosak:
légúti megbetegedéseket,
torokgyulladást
meghűlést,
epehólyag-gyulladást,
veseköveket,
gyomor- és bélbántalmakat
immunerÅ‘sÃtésre
idegrendszeri erÅ‘sÃtésre
daganat-ellenes megelőző szerként
kezelnek, továbbá lázcsillapÃtóként is használják. Inhalálással a tüdÅ‘ betegségeit, valamint a homloküreg gyulladását kezelik, öblögetéssel pedig a torokgyulladást. Az erdeifenyÅ‘ fürdÅ‘jét köszvény, izzadás és lábizzadás ellen tartják hatásosnak.
Mindig aktuális lehet, de most, karácsonykor igazán idÅ‘szerű: használd a fenyÅ‘bÅ‘l készült külsÅ‘-belsÅ‘ terápiás, vagy élvezeti gyógymódokat a stressz elűzésére, a testi-lelki jólléted biztosÃtására.
Hányféle fenyÅ‘ illóolaját szerezheted be? Ügyelj arra, hogy megbÃzható forrásból szerezd be az illóolajokat! Kérj tanácsot!
Balzsamfenyő
Ciprusfenyő
Kanadai csapfenyő
Kanadai feketefenyő
Erdei fenyő
Dél-amerikai sárgafenyő
Hogyan használhatod a fenyő csodálatos erejét a saját életerőd növelésére?
bedörzsölésre illóolaj, kivonat, főzet formájában, különösen a gerincre és a mellkasra ajánlott , valamint a reumatikus, gyulladásos fájdalas testrészek bedörzsölésére
krém, zselé formájában (alapkrémhez, zseléhez kevert illóolaj, vagy főzet formájában)
inhalálásra illóolaj, vagy forrázat formájában
lábfürdőként, testfürdőként fenyő illóolajos fürdősó, vagy mézzel kevert illóolaj hozzáadásával
borogatás, pakolás formájában, illóolaj, főzet felhasználásával
teaként, a zsenge hajtásokat felhasználva
fenyőméz és fenyőszörp fogyasztásával
Bach-virágterápiában az egyedi készÃtményed részeként
egyedi illatszer alkotórészeként, illóolaj formájában

Bach-virágterápia
A Bach-virágterápiában kétféle fenyÅ‘fa virágának a kivonatát találhatod meg. A Larch, a VörösfenyÅ‘ az önbizalom virága, az önkorlátozástól a kibontakozásig segÃt lelkileg erÅ‘södni. A Pine, az ErdeifenyÅ‘ önmagunk elfogadásának virága, az ön-leértékeléstÅ‘l az önbecsülésig segÃt lelkileg erÅ‘södni.

Fenyőméz
Te magad is készÃthetsz fenyÅ‘mézet. A friss hajtásokból méz segÃtségével nyerjük ki ilyenkor az értékes hatóanyagokat. Bármilyen - valódi - méz és április végén, május elején szüretelt zsenge hajtások szükségesek hozzá. A mézben elhelyezve a hajtásokat, napon érlelve, 1-2 hónap alatt elkészülhet a saját fenyÅ‘mézünk.
Milyen formában veheted magadhoz a fenyőből készült gyógyhatású szereket?
Fenyő illóolaj: bedörzsölés, inhalálás
Fenyőág-kivonat kapszulázva, belsőleg
Fenyőmag-olaj, külsőleg és belsőleg
Fenyőméz
Fenyőszörp
Bach-virágterápia kétféle fenyővirág-esszenciája
Fenyő-főzet, kivonat
Fenyő-kivonatos vagy illóolajos fürdősó
Felhasznált irodalom, források: panarom.hu, Ursler Bühring: Testünk, lelkünk ápolása, Mechthild Scheffer: Az eredeti Bach-virágterápia